WSPIERAMY

EKO
NGO

MŁODE TALENTY MPEC

Młode talenty - Orkiestrowe granie

PSM
Niezwykły koncert zwieńczył rok szkolny w Państwowej Szkole Muzycznej w Olsztynie.

Publiczność zapełnia widownię pięknej Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie. Miłośnicy muzyki przybyli na wyjątkowy koncert orkiestr zwieńczający rok szkolny. Takie wydarzenia to tradycja, ale też wyjątkowa okazja by docenić całoroczną pracę uczniów, absolwentów i pedagogów szkoły. „Chluba, dlatego, że poziom, jaki nasze orkiestry w tej chwili mają jest naprawdę wysoki. Dzisiaj będą prezentowane utwory, które grają po prostu zawodowe orkiestry i to już świadczy o tym, że ten poziom młodzieży, która gra częściowo z obowiązku, a częściowo dla przyjemności i z przyjemnością o czymś świadczy.” – mówi Julitta Pałys, wicedyrektorka ds. PSM II st. W Olsztynie.

Koncert rozpoczął występ orkiestry dętej, którą przygotował i poprowadził wybitny pedagog Szymon Stec. Zaprezentowane zostały utwory „La Storia” Jacoba de Haan  oraz Suita symfoniczna "Planety" op. 32: cz. I Mars - zwiastun wojny oraz cz. IV Jowisz - zwiastun radości  Gustawa Holsta. Kornel Romanowski, utalentowany saksofonista, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Olsztynie znalazł się w składzie orkiestry. Jak ocenia swoją pracę w tym zespole?

Jestem w orkiestrze trzeci rok, kończę już drugi rok współpracy w orkiestrze z panem Stecem i na każdą próbę przychodziłem z ogromną chęcią, bez jakiegokolwiek przymusu i mimo, że aktualnie kończę już swoją trzyletnią przygodę taką powiedzmy obowiązkową z orkiestrą dętą to oczywiście jeżeli wszystko mi na to pozwoli to będę chciał jeszcze przychodzić na zajęcia z orkiestry.” – mówi muzyk.

Szymon Stec to niezwykle doświadczony pedagog i dyrygent, który oprócz zajęć z olsztyńską młodzieżą jest również wykładowcą Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jak przyznaje – „Nie ukrywam – jest to zadanie inspirujące w pewien sposób, bo ta energia, którą mają te dzieci, ta młodzież jest naprawdę taka przekazywana do publiczności, do mnie, więc my się tam wzajemnie, można powiedzieć nieładnie – nakręcamy tą energią, tą pasją, więc kiedy obserwuję, jak oni są zaangażowani podczas prób to dla mnie jako dla dyrygenta i jak pedagoga, osoby, która ich wprowadza w ten świat muzyki symfonicznej, muzyki orkiestrowej to jest to faktycznie bardzo satysfakcjonujące.”

Drugą część koncertu wypełniła muzyka w wykonaniu orkiestry symfonicznej, w której wykonaniu zabrzmiał Walc op. 410 "Odgłosy Wiosny" Johanna Straussa Syna oraz Kantata dramatyczna "Potępienie Fausta" Hectora Berlioza. Jak mówi Amelia Bryl, wiolonczelistka – „Praca w orkiestrze jest bardzo przyjemna, jest w nią zaangażowanych bardzo wiele osób i uczy takiej współpracy i nieskupiania się tylko i wyłącznie na sobie, bo bycie solistą to jest jedna sprawa, ale dobry muzyk myślę, musi też umieć współpracować z innymi, a właśnie orkiestra jest po to, żeby tego nauczyć.”

Orkiestra otrzymała dwie wspaniałe propozycje koncertowe – pierwsza z nich to Festiwal „Szalone Dni Muzyki” do którego tegorocznej, XIV edycji zakwalifikował się zespół. Festiwal odbędzie się we wrześniu w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Druga to udział w  Summa Cum Laude - International Youth Music Festival, który odbędzie się w lipcu 2025 r. w Wiedniu. Koncert finałowy, wieńczący obchody 200-lecia urodzin Johanna Straussa Syna zostanie wykonany w Złotej Sali wiedeńskiej Musikverein . „My mamy bardzo dobrą salę koncertową tutaj w Olsztynie w szkole, akustycznie jest świetna. Jeżeli chodzi o granie gdzieś na zewnątrz to zawsze towarzyszy temu jakiś stres dla zespołu również nieco inaczej trzeba rozplanować proporcje poszczególnych sekcji w orkiestrze, tak więc zawsze taka próba w tej nowej sali jest konieczna, a Wiedeń no słynie ze znakomitej akustyki.” – mówi Szymon Stec, dyrygent orkiestry.

Udział w międzynarodowym konkursie orkiestr w Wiedniu to niezwykle prestiżowe wydarzenie i ogromne wyróżnienie dla olsztyńskiej orkiestry i szkoły muzycznej. Aby marzenie młodych muzyków o jednej z najpiękniejszych scen w Europie się spełniło będą zbiegać o wsparcie sprawdzonych przyjaciół szkoły, klubów Rotary i Lions, które z ogromną życzliwością troszczą się o młode, muzyczne talenty.