WSPIERAMY

EKO
NGO

MŁODE TALENTY MPEC

Jak pracuje Wasz urząd: Urząd Miejski w Nowym Mieście Lubawskim

NOWE MIASTO LUBAWSKIE
Czas pandemii Urząd Miejski w Nowym Mieście Lubawskim wykorzystał na szereg działań istotnych dla mieszkańców.

Urząd Miejski w Nowym Mieście Lubawskim to jednostka samorządu złożona z 8 referatów, w których pracuje 51 osób, w tym 31 na stanowiskach urzędniczych. Rocznie zajmują się oni niemal 11 tysiącami spraw zgłaszanymi przez mieszkańców.

Pandemia koronawirusa wymusiła wprowadzenie nowych zasad funkcjonowania tego miejsca. Poza wdrożeniem rotacyjnego trybu pracy urzędników w systemie zdalnym, a także zapewnieniem im środków ochrony osobistej, zmieniła się również formuła odwiedzania urzędu przez interesantów. „Oczywiście dalej mieszkańcy mogą wszystkie sprawy swoje załatwić, ale część spraw załatwiają online. Natomiast jest też skrzynka podawcza w urzędzie, gdzie wnioski i podania mogą mieszkańcy zostawić i są rozpatrywane czy załatwiane przez pracowników. Mieszkańcy otrzymają informację, żeby odebrać stosowne dokumenty, o które wnioskowali” - wyjaśnia Józef Blank, burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego.

Władze Nowego Miasta Lubawskiego w czasie pandemii podjęły szereg inicjatyw, które miały wesprzeć mieszkańców. „Najpierw zakupiliśmy z własnych środków dla wszystkich mieszkańców maseczki jednorazowego użytku, później wielokrotnego użytku. Natomiast również pozyskaliśmy środki, które były centralnie przez województwo kierowane do poszczególnych samorządów. Złożyliśmy takie zapotrzebowanie i poprzez sfinansowanie przez Wipasz zostały też takie maski do nas dostarczone” - wymienia burmistrz Józef Blank.

Dzięki współpracy władz miasta i placówek oświatowych, udało się skorzystać z rządowych programów wsparcia, by zdobyć sprzęt niezbędny do prowadzenia nauki zdalnej w trzech szkołach podstawowych. „Wspólnie z samorządem Nowego Miasta Lubawskiego korzystaliśmy z projektów rządowych, czyli z projektu „Zdalna szkoła“ i „Zdalna szkoła +“. Łącznie otrzymaliśmy 37 laptopów, które są już w tej chwili wydane uczniom i nauczycielom, którzy też pracują zdalnie” - informuje Jerzy Resicki, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Mieście Lubawskim.

Wiele inicjatyw, które miały poprawić bezpieczeństwo mieszkańców, podjęli także miejscy radni. To dzięki ich zaangażowaniu i finansowaniu z części diet, udało się przeprowadzić akcję dezynfekcji ulic i Rynku miasta. Szkoły podstawowe w Nowym Mieście Lubawskim otrzymały natomiast myjki ciśnieniowe i zamgławiacze. „Zamgławiacze to urządzenia dotychczas znane przede wszystkim w medycynie, na blokach operacyjnych, na salach zabiegowych, w karetkach, gdzie dezynfekuje się powierzchnie. My przenieśliśmy ten zwyczaj do szkół” - mówi Krzysztof Hoppe, przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego Rady Miejskiej w Nowym Mieście Lubawskim.

Warto wspomnieć, że w Urzędzie Miejskim w Nowym Mieście Lubawskim realizowane są równocześnie dwie kontrole: Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Najwyższej Izby Kontroli. „Te kontrole są dodatkowym takim utrudnieniem w funkcjonowaniu, zwłaszcza w realizacji bieżących potrzeb na rzecz naszych mieszkańców. Staramy się stanąć na wysokości zadania. Po zakończeniu tych kontroli jest zapowiedziana trzecia kontrola, a więc badanie wydatków na oświatę” - zapowiada burmistrz Józef Blank.

Aktualne informacje o zasadach funkcjonowania Urzędu Miejskiego w Nowym Mieście Lubawskim oraz inicjatywach podejmowanych na rzecz mieszkańców można znaleźć na stronie internetowej Urzędu: www.umnowemiasto.pl.