WSPIERAMY

EKO
NGO

MŁODE TALENTY MPEC

Lidzbark z tężnią

LIDZBARK
Lidzbark ma tężnię solankową. Inwestycja powstała dzięki budżetowi obywatelskiemu.

Tężnia solankowa to budowla z drewna i gałęzi tarniny, która służy do zwiększania stężenia soli w solance. Jej działanie polega na rozpylaniu solanki. Ma wpływ na kondycję całego organizmu oraz poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego. Właśnie taka konstrukcja została uruchomiona w Lidzbarku, w nowym parku na bulwarze nad Welem. „Niewątpliwie tężnia ma na celu zadbać o samopoczucie, ale także o stan zdrowia naszych mieszkańców. Wielokrotnie mówili, aby taką właśnie w takiej lokalizacji tężnię przygotować. Jeżeli ten obiekt się przyjmie, to będziemy planowali większą budowę, jeszcze większej tężni, która spowoduje, że nasze miasto znajdzie się na liście uzdrowisk” – zapowiada burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek.

Otwarcie tężni solankowej pokrywało się z obchodami Dnia Patrona Lidzbarka św. Wojciecha. Wydarzenie było doskonałą okazją do integracji młodszych oraz starszych mieszkańców gminy. W imprezie wzięli udział również uczestnicy programu „Sanatorium Miłości”. „Piękna inwestycja, piękny Lidzbark. Jestem oczarowany Lidzbarkiem, po raz pierwszy mam przyjemność tu u państwa być i naprawdę piękna i tężnia, i wszystko” – podkreśla Roman Zagórski, uczestnik „Sanatorium Miłośni”. „Jestem pod wielkim wrażeniem. Pierwszy raz jestem również tutaj. Te inwestycje, które oglądałam, to służą dla ludności. Właśnie tutaj seniorzy mogą korzystać z tej tężni. Faktycznie na zdrowie to bardzo dobrze działa” – dodaje Janina Szulc, uczestniczka „Sanatorium”.

Wybudowanie tężni solankowej to wspólna decyzja mieszkańców. Są bardzo zadowoleni z jej otwarcia. „Tu był bałagan, a w tej chwili jest elegancko, ładnie porobione wszystko, ładne wszystko. Bardzo ładnie. Jest plac zabaw dla dzieci” – mówi pan Leon. „Świetnie, świetny zapach. I teraz chociaż będzie gdzie przychodzić na takie spacery, pooddychać świeżym powietrzem, chociaż było w Lidzbarku, jest świeże powietrze, ale teraz tym bardziej” – dodaje pan Piotr.

Projekt powstał częściowo dzięki Lidzbarskiemu Budżetowi Obywatelskiemu, z którego pozyskano 300 tysięcy złotych. A całkowita wartość zadania „Rewitalizacja terenu przy ulicy Działdowskiej w Lidzbarku” wyniosła 1 045 721,05 zł.